Miasta

Garapenia (GAR)

Gerandum

Miasto stołeczne Gerandum. Największe z miast Garapenii. Zajmuje powierzchnię blisko 500km², a na jego obszarze zamieszkuje ponad 1,5 miliona obywateli Konsulatu. Na terenie miasta siedzibę swoją ma Konsul, Senat oraz wyżsi urzędnicy państwowi.

Gerandum znane jest z jednego z większych stadionow piłkarskich w całej Garapenii. Zajmujące powierzchnię prawie 7500m² boisko piłkarskie otocznie trybunami zajmuje razem powierzchnię prawie 10000m². Na trybunach mieści się do 42 tysięcy kibiców, na każdy mecz Garapenskie drużyn przyjeżdża conajmniej tyle osób, ile połowa trybun jest w stanie zmieścić. Dodatkowo stadion w Gerandum, wiązać ze sobą nowoczesność i antyk wygląda niczym nowoczesne koloseum.

Poza tym, mieszkańcy Gerandum to jedni z najbardziej sympatycznych ludzi na świecie. Przeogromna baza noclegowa i hotelowa ciągle jest rozbudowywana, aby móc pomieścić licznie przybywajacych w te strony turystów i mieszkańców innych krajów będących tu że względu na mundial. Oczywiście patrząc na ceny można się za głowę złapać, gdyż są szalenie niskie. Dodatkowo szeroko rozbudowana sieć garapenskich restauracji również kusi tradycyjnymi potrawami. Jedna z nich jest zupa z rzepy, na którą przepisu nikt nadal nie zna.

Inselburg

Miasto stu kominów i jeszcze większej ilości fabryk. To cały Inselburg. Wraz z okolicznymi mniejszymi miastami, tworzy największą pod względem powierzchni aglomerację w Garapenii. Samo miasto znajduje się w Inselburdzkim Okręgu Przemysłowym, największej strefie inwestycyjnej w państwie.

Historia miasta zaczyna się w roku 1752, gdy na ziemiach gdzie dziś leży dzielnica Małe Gerandum powstaje mała osada górnicza. Chwilę później pierwsza kopalnia żelaza. Ze względu na dość bogate złoża różnych metalów przemysłowych, region ten dosyć szybko się rozwija i w 1780 Inselburgowi zostają nadane prawa miejskie. Już rok później powstają tutaj pierwsze zakłady przemysłowe.

Najstarszą, działającą do dziś fabryką jest Inselburdzka Fabryka Gwoździ. Co prawda nie mieści się już w pierwszej siedzibie, gdzie dziś znajduje się Muzeum Miasta Inselburg. Innymi, wartymi  odwiedziń budynkami mieszczącymi się w Inselburgu jest utrzymany w stylu klasycystycznym dworzec Inselburg Główny, oraz wysokościowiec Inselburg Tower.

Venkon

Miasto zieleni i nowoczesności. Tymi słowami można opisać Venkon. W mieście swoją siedzibę mają głównie ważniejsze instytucje naukowe, takie jak Uniwersytet Garapeński, czy Garapeńska Agencja Kosmiczna, oraz Państwowy Instytut Atomistyki z jedynym w Garapenii reaktorem atomowym.

Na ziemiach dzisiejszego Venkon w XV wieku, została założona mała osada, która dopiero w latach 80-tych XX wieku została rozbudowana i przekształcona w miasto. Venkon jest najszybciej rozwijającym się miastem w Garapenii. Władze miasta propagują zdrowy i aktywny styl życia, do czego zachęcają liczne inicjatywy władz miejskich.

Vihren

Jedno z najpiękniejszych miast w Garapenii. Największe miasto wyspy Vihren i jej stolica. To portowe miasto, znane na całym świecie jest niewątpliwie, z zabytkowej zabudowy (zlokalizowanej w dzielnicy Stare Miasto), oraz pięknych nabrzeży, wzdłuż których rozciągają się jedne z najlepszych hoteli w całej Garapenii. Bez wątpienia Vihren wyprzedza inne miasta Najjaśniejszej Republiki pod względem bazy noclegowej. Jedynie w dzielnicy biznesowej piękne kamieniczki ustępują miejsca nowoczesnym budowlom, które dzięki wspaniałym lokalnym architektom zostały idealnie wkomponowane w centrum miasta.

Miasto zostało założone jako faktoria handlowa i baza kolonizacyjna dla podbojów wyspy.

Slawonia (SLA)

Teplice

Teplice to największe miasto archipelagu, w Teplicach mieszka 682 tys. osób.
Pierwsza wzmianka o Teplicach pochodzi z 947 roku. W 1586 Teplice uzyskały prawa miejskie, a w 1936 roku, po odebraniu praw miejskich Troyanowitzom stały się najważniejszym miastem archipelagu i siedzibą władz regionalnych. W Teplicach swoją siedzibę ma klub piłkarski NK Teplice. Będąc w mieście warto odwiedzić: Stadion Ludowy, ratusz miejski z XVI wieku, katedrę pw. św. Dominika i klasztor dominikanów z XVII wieku, oraz główną ulicę Teplic – Placę.

Sgersna

Sgersna – Miasto w Republice Njitickiej, liczy sobie 118 tys. mieszkańców.

W latach 40. XX wieku Sgersna była jednym z głównych punktów ruchu oporu wobec rządzącej wówczas w Slawonii dyktatury. Najbardziej znaną postacią związaną ze Sgersną jest polityk Cacao DecoMorreno, którego imię nosi miejski stadion
Jest znanym w całej Slawonii obiektem żartów, odnoszących się do rzekomej „wiejskości” Sgersnej i aspiracji jej mieszkańców do budowy silnego ośrodka miejskiego.

Troyanowitze

Niegdyś najważniejsze miasto archipelagu, w 1936 wraz z utratą praw miejskich utraciło swą rolę na rzecz Teplic.

Pierwsza wzmianka o Troyanowitzach pochodzi z 1065 roku. Już w XIII wieku Troyanowitze były znaczącym ośrodkiem, siedzibą lokalnych władz. Od XVI wieku jest żywa tradycja Jarmarku Troyanowitzkiego, który przyciągał znaczne ilości kupców. W latach 1117-1936 i od 2014 posiada prawa miejskie. Uniwersytet w Troyanowitzach jest jednym z ważniejszych punktów na naukowej mapie Slawonii.
W mieście warto odwiedzić : nieczynną już kopalnię „Rudar”, niegdyś prężnie działającą, tereny targowe w centrum, kawiarnię w Hotelu Trg, która w latach 20. XX wieku  była ulubionym miejscem spotkań troyanowitzkiej bohemy, toczyły się tu również poważne naukowe dyskusje.

Njitica

Njitica jest największym miastem i stolicą Republiki Njitickiej. Njiticę zamieszkuje 1,1 mln mieszkańców. Njitica była także przez pewien czas siedzibą Rady Wyzwolenia Slawonii. W jednej z njitickich dzielnic – Andrzejowie mieszka jedno z największych skupisk Trizondalczyków poza ojczyzną. W mieście warto odwiedzić: Ratusz i Rynek w Andrzejowie, Kościół św. Andrzeja, Sobór śś. Cyryla i Metodego.